Üniversitede Okul Dışında Ne Yapabilirim?

Uzun zamandır yazmak isteyip de yazmaya üşenip durduğum ve etrafımdan da çok soru aldığım konu hayatıma hoşgeldin. Bu satırları okuyanlar siz de hoşgeldiniz. Üniversitede okul dışında yapılacaklar dediğimiz zaman ilk olarak aklımıza kafede otururum, arkadaşlarla gezerim, sinemaya giderim vb. bir çok şey gelebilir. Bu ve benzeri aktiviteler bir çoğumuzun üzerinde artık master yaptığı ve içinden geçtiği şeyler olduğu için bunlara değinmeyeceğim. Benim konumun özü üniversiteden sektöre geçiş aşamasında atabileceğiniz adımlar ve mezun olduğunuzda biraz daha rahat sektöre giriş yapabileceğiniz bazı tüyolar(giremedi). Yine çok tatava yaptım. Ufaktan başlasak mı?

Hedef belirleme

Her şeyden önce evden çıkarken bile nereye gideceğimizi bilerek çıkıyorsak, bir şey yaparken de sonucunun nereye gitmesini istediğinizi bilmeliyiz. Bu ilk cümleden konuyu alıp insan ilişkileri üzerine sayfalarca yazı yazabilirim ama konuyu saptırmayacağım. Şimdi hedef belirleme konusunda karar vermeniz gereken hususları iyi seçmelisiniz. Ben iyi bir maaşla çalışacağım, ben patron olacağım, ben yazılımcı olacağım, ben yerel çalışacağım veya ben ulusal çalışacağım vs. vs. bu liste fena uzar. Fakat bu listenin üniversitedeki görevini yerine getirmesini istiyorsanız hiç yoktan alanınızı seçmeniz yeterli olacaktır. Kendi bölümüm için örnek vermem gerekirse; işin fikir kısmında mı görsel kısmında mı yer alacağınıza karar verebilirsiniz.

Hedefe adım atma

Hedefe adım atmak, hedefe kafa atmakla bitecek bir yolun başlangıcıdır diyebiliriz. Artık bir hedefimiz var. Grafiker veya metin yazarı bunlardan birini seçtik diyelim. Elimizde ise okuldan öğrendiklerimiz var. Yani aslında herkesin elinde olan şeyler. Ben bu hedefe nasıl yöneleceğim? Ben bu konuda önceden temeli olmayan insanlara ilk önerim eğer hedefiniz için bir program bilgisi gerekiyorsa bunun kursuna gitmesi ve ardından bunu staj ile taçlandırması olacaktır. Ben bunların birini yaptım mı? Yapmadım ama uzun zamandır farklı şekillere bürünüp görevler aldığım için bir şekilde açığımı az da olsa kapatabildim. Adım atmayı özet geçmek gerekirse; online olarak araştırmaya, kursalara gitmeye veya hiç yoktan sosyal medyadan bu alanı takip etmeye başlayın. Bu temelinizi oluşturmanız açısından yeterli olacaktır.

Temeli attık kat çıkıyoruz

Yazın güzel bir kurs aldık veya online kaynaklardan takip ederek iyi bir birikim yaptık. Artık hedefimiz doğrultusunda girdiğimiz bir yerde yabancı kalmayacağız ve ebeveynlerimize akıllı telefonları tanıtır gibi bize işi öğretmeyecekler. Şimdi sıra bunları pekiştirmeye geldi. Ben çift yönlü örneklerle devam ederek bu kısmı anlatmaya çalışacağım. Eğer grafikerseniz bu kısımda Behance, Dribbble ve diğer online kaynaklardan başka grafikerlerin yaptıklarını inceleyerek aynılarını yapmaya çalışabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak ise kafanızdan bir fikir belirleyip üstüne logo, afiş veya broşür gibi şeyler çalışabilirsiniz. Bunları hem portfolyonuza atarsınız hem de gelişim gösterirsiniz. Bir metin yazarıysanız en basitinden firmalar için sosyal medya içerikleri üretmeye başlamaktan büyük bir firmayı seçip kendiniz bir reklam kampanyasını baştan sona yazmayı deneyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse piyasaya yeni çıkan bir şampuan için hayali bir reklam çalışmasını 360 derece tamamlamaya çalışabilirsiniz.

Katı çıktık merdivenleri unutmayalım

Her şeyi yaptık ve artık kendimize güvenebileceğimiz ve sektörde bazı kitlelere hitap edebileceğimiz yeteneklerimiz var. Artık ufak ufak müşterilerle iletişime geçme kanallarına girmelisiniz. Öğrenciler için bunun en kolay yolu freelancer olarak çalışmaktır. Bunun alternatifi olarak ise sektörde bir işletmede part time çalışmak olacaktır. Unutmayın ki referanslarınız sizin için en değerli varlıklarınız ve hedefe giden yolunuzda çıkacağınız merdivenler olacaklardır. Bu sebeple freelancer veya yerel olarak iş alabileceğiniz platformaları kovalayın, başvurun ve almak için karşınızdaki kişiyi etkileyin. Bunun için bu noktayı gelirken ki çalışmalarınız sizlere başlangıç referansı olacaktır. Bunların yanında tatlı bir diliniz de var off ki ne off.

Artık sektörde yerimiz var

Belirli müşterilere hizmetler sunduk ve güzel dönüşler topladık. Benim için en önemli nokta network dediğimiz olaydır. Network kelimesine Türkçe’de iletişim ağı diyebiliriz ama benim için çok daha fazlası. Network, müşterilerinizden tutun mesleğiniz ile alakalı iletişime geçebileceğiniz veya sizinle iletişime geçecek insanların hepsini kapsayan kümedir. Eğer iyi bir network ağı kurabilirseniz yetersiz kaldığınız yardım alabilme, büyük projelerde hızlı ve kaliteli bir ekip kurabilme ve tavsiye yoluyla yeni müşteriler kazanma gibi avantajlarınız elinizde olacaktır. Aynı zamanda sizi bu şekilde tanıyan kişiler yeni bir iş aradığınızda sizlere yardımcı olacaklardır. Çok menfaat ilişkisi gibi anlattım bu olayı ama tam aksine cidden iyi arkadaşlıklar kurulduğu, güzel muhabbetler döndüğü ve başarılı çıkan işlerin çıktığı önemli bir nokta olduğuna emin olabilirsiniz.

Ek olarak bunları başarmaya yardımcı olabilecek şeyleri maddelersek;

  • Öğrenci programlarını ve faydalı olabileceğiniz topluluklarının içinde yer almaya çalışın.
  • Sektörünüz ile alakalı online kaynaklarda ne bulduysanız takip etmeye ve incelemeye çalışın.
  • İnsanlarla tanışın, onların tecrübelerini okuyun veya dinleyin(bazen iyi bir anlatıcı olamayabiliyorlar.)
  • Yeni şeyler yapmaktan korkmayın ve deneyin.
  • Tabi ki bunları yaparken sosyal hayatınızdan ödün vermeyin. Arkadaşlarınız, aileniz ve ilişkileriniz bunların hepsinden önce gelecekler değerlerdir.Son olarak söyleyeceğim tek şey ise içinizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışın. Kalıplar ile hareket etmeyin yani en ufak örnek vermek gerekrirse devamsızlık sıkıntısı yüzünden tiksinerek derse girmeyin.

    Teşekkür ederim, mutlulukla kalın.