Sadece yazıp, sonra da insanların gelip onları okumasını bekleyemezsiniz.

Tekrardan burada buluştuğumuz için öncelikle teşekkür ediyorum. Yazımın başlığında Anita Campbell’ın Dijital Pazarlama üzerine söylediği bir söze yer vermek istedim. Eğer işler planladığım gibi giderse yaklaşık olarak 3-4 serilik bir Dijital Pazarlama yazmak istiyorum. Bu başlık ise yazacağın tüm yazıları tek cümle ile nasıl özetlersin sorusunun cevabı diyebilirim. Yazıma başlamadan önce ilerleyiş planımı da sizlerle paylaşmak isterim.

  • Dijital Pazarlama Nedir? – Neden Önemlidir? – Online Varlığımı Nasıl Oluştururum?
  • Dijital Pazarlama Yolları(Çeşitleri) Nelerdir ve Nasıl Kullanırım?
  • İstatistikler ile Dijital Pazarlama(Infografik).

Şimdilik yukarıda yer aldığı gibi üç yazı şeklinde ayırmayı düşünüyorum. Her yazıda ek bilgiler ve işinize yarayacak dipnotları da sizlerle paylaşacağım. Eğer eksik olduğunu düşündüğüm veya ayrıca yer verme gereği hissettiğim bir konu olursa akışı tabi ki değiştiririm. Önemli olan anlaşılır ve sade bir şekilde işinize yarayacak bilgiyi özüyle veriyor olabilmem.

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama firmanızın, markanızın veya sizin hedef kitleniz ile dijital(online) olarak iletişime geçmenizi sağlayan pazarlama davranışlarına denir. Radyo, TV, gazete vb. geleneksel mecraların yerine daha aktif etkileşime sürükleyen çalışmalar yer almaktadır. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli fark ise yürüttüğünüz kampanya sürecinde çalışmalarınızı görecek kitleyi belirleyebiliyor olmanızdır. Dediğimi size şöyle açıklayabilirim: TV üzerinde verdiğiniz bir reklamı sizin ürününüz ile alakalı veya alakasız herkes görebilir. Bu şu anlama gelmektedir: TV üzerinden verilen reklamda cep telefonu arayan insanlar görsün diğerleri gözlerini kapatsın diyemezsiniz. Fakat dijital pazarlama kişiselleştirilmiş kampanyalar yapmanıza, kampanya kitlenizi seçmenize ve kullanıcıların davranışlarını baz alan istatistiklere göre hareket etmenize olanak sağlar. Dijital pazarlamanın önemi de net olarak burada ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de yapılan son araştırmalarda nüfusun %61’inin internet erişime sahip olduğunu ve her 15 dakikada bir telefonunu kontrol eden bir topluma sahip olduğumuzu göz önünde bulundurursak Türk toplumu olarak günde 4 milyar kez ekranlarımıza bakıyoruz. Kullanıcılarınızın davranışlarını takip etmek ve onları analiz etmek için muhteşem bir rakam değil mi?

Sizlere nasıl bir kitleyle muhatap olabileceğinizden bahsetmişken dijitalde yer alan potansiyel müşterilerinizden neler elde edebilirsiniz? Onlarla neler yapabilirsiniz ve dijital pazarlamanın gücü nedir? sorularını da cevaplamadan geçmeyelim. İnternete erişim sağlayan kullanıcılar gezdikleri yerlerde belirli izler bırakarak dolaşırlar. Bu izlere veri denir ve bu verileri eğer altyapınızı kurduysanız toplanabilir ve değerlendirilebilir. Bu süreci dilerseniz örneklendirelim: Benim bir ilaçlama firması sahibiyim, web sitem ve sosyal medya hesaplarım var. Kullanıcılar siteme giriyorlar fakat benimle etkileşime geçmiyorlar veya reklamlarıma erişmelerine rağmen tıklayarak siteme giriş yapmıyorlar. Unutmayın eğer bir şey çalışmıyorsa bu bir hata değil, veridir. Google Analystics vb. araçlar ile siteniz ve sosyal medya üzerinizde kullanacağınız herhangi bir araç sizlere kullanıcılarınız hakkında bir çok bilgi sunar. Sitenizde kullanıcılarınız ‘ödeme’ sayfasına geldikten sonra çıkış yapıyorsa bu sayfa üzerinde değişiklik yapmanız gerekebilir veya ‘hizmetleriniz’ sayfasından çıkış sağlıyorsa burayı ele almalısınız. Sosyal medya hesaplarınızda yer alan paylaşımlar kullanıcıyı harekete geçirmiyorsa ve dönüşüm oranınız düşükse paylaşım planlamanızı ele almalısınız. Bu konunun detayına 3. yazımda gireceğim. Fakat şunu bilmeniz gerekiyor ki her kullanıcının arkasında bıraktığı bir iz vardır ve bunların genel olanlarına araştırarak erişebilir, kişisel alanlarınız için belirli araçlar ile sahip olabilirsiniz. Sahip olduktan sonra ise o kişilere özel kampanyaları göndererek dikkatleri üstünüze toplayabilirsiniz.

Online Varlığımı Nasıl Oluştururum?

Firmanızı veya markanızın online varlığını oluşturmanın bir çok yolu vardır. Bunların olmazsa olmaz olanlarını ele alıp sizlere açıklamaya çalışacağım.

1)Web Site Oluşturma

Dijital ortama geçiş aşamasında ilk akla gelenlerden birisi sizi anlatacak bir web site oluşturmaktır. Bu web siteniz olmadan hiç bir şey yapamayacağınız anlamına gelmez buna da daha sonra değineceğim. Bir web site oluştururken kesinlikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında gelen duyarlı web site oluşturmaktır. Duyarlı web site, kullanıcıların bilgisayar, telefon, tablet vb. internet erişimi olan farklı cihazlardan erişim sağlasa bile site tasarımının bozulmadan tam performans ile görüntülenebilen sitelerdir. Şunu unutmamalısınız ki internet erişimi sağlayan kullanıcılardan sitenize uğrayanların yaklaşık %60’ı bilgisayar dışında cihazlar ile ziyaretçiniz olurlar. Bu rakam hatırı sayılır ve kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir rakamdır. Duyarlı bir web site işi tamamdır ama bunun içine ne koyacağım? diye sorabilirsiniz. Web siteniz sizi ziyaret edenler için vitrin niteliği taşımaktadır. Kendinizden, hizmetlerinizden bahsetmeyi ve iletişim bilgilerinizi kesinlik unutmayın. Anasayfa planını kullanıcıyı diğer sayfalara yönlendirecek ve gezinme süresini arttıracak şekilde dizayn etmeye çalışın. Karışık ve anlaşılması zor tasarımlardan uzak durun. Kısaca tüm cihazlardan erişim sağlanabilen, sizi net olarak tanıtacak ve ziyaretçilerin dikkatini çekecek tasarımlar yapmalısınız. Web site konusuna serinin diğer yazıların da tekrar değineceğim için şimdilik bu kadar diyebilirim.

2)Sosyal Medya Hesapları

Uyanır uyanmaz yataktan çıkmadan sosyal medya bildirimlerini ve hesaplarını kontrol eden bir topluma sahip olarak sosyal medyanın önemini sizlere çok anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Sosyal medya üzerindeki varlığınızı oluşturmak çok zor değildir. Burada dikkat etmeniz gereken bazı platformlar kişisel profil üzerinden ticari sayfalar açmanıza izin verirken(Facebook gibi) bazıları tek bir profil üzerinden(Twitter gibi) devam etmenizi isterler. Bu sebeple kayıt olurken hesap oluşturduğunuz platformun bu özelliğine dikkat etmelisiniz. Sosyal medya hesaplarınızı oluşturduktan sonra varsa sitenizi yoksa adres, telefon vb. iletişim bilgilerinizi kesinlikle eklemeyi unutmayın. Profil tasarımlarınızın marka yüzü olduğunu da es geçmeyin ve sizi ararken kolay bulmaları için markanızla uyuşan görselleri bu alanlarda seçin. Sosyal medya paylaşımları ve içerikleri hakkında ilerleyen yazılarımızda detaylara ineceğiz.

3)Arama Motoru Kaydı

Yüce Google başta olmak üzere arama motorlarına kayıt oluşturmanız çok önemlidir. Arama motorunda 2 şekilde varlığınızı oluşturabilirsiniz. İlki web sitenizi kayıt yapacağınız kayıt sistemlerinden ekleyerek diğeri ise işletme girişinizi yaparak. İkisi de kullanıcıların sizlere erişmesi için önemlidir. İşletme girişlerine biraz yabancı olabilirsiniz fakat bunun ne olduğunu hemen bir örnekle açıklıyorum: ‘İstanbul Döner’ diye arattığımızda fotoğraf, iletişim bilgileri vb. çıkan işletmeler bu şekilde orada varlıklarını sürdürürler. İşletme girişlerinin önemi GPS özellikli telefonlarda kullanıcıların yakınlarında istedikleri bir yeri aradıklarını arama motorlarının sizi önerme ihtimalinin olmasıdır. Arama motoru üzerinden neler yapabileceğimizi SEM ve SEO konularında daha detayları sizlere anlatacağım.

4)Harici Erişim Kaynakları

Bu başlığı teorik olarak anlatmak yerine örneklerle geçebiliriz. Bir fast food izletmeniz varsa YemekSepeti üzerinden anlaşma yapmanız buna bir örnektir. Yerel çalışan bir tesisatçısınız bir firma rehber sitesine veya aracı benzer bir siteye firma kaydı yaptırmanız buna bir örnektir. Üzerinden yoğunlaşılacak ve çeşitli taktikleri olmayan basit ve varlık oluşturma çeşitidir.

Özet Olarak;

Dijital platformlarda varlığınız büyümeniz ve yeni müşterilere ulaşmanız için büyük bir fırsat kapısını sizlere aralar. Varlığınızı oluşturmak çok zor değildir fakat izleyeceğiniz yollar ve gerçekleştireceğiniz stratejiler bu konuda önemlidir. Bu konuda da sizlere temel bilgileri bundan sonraki yazılarımda paylaşmaya çalışacağım. Umarım giriş olarak yeterli ve faydalı bir yazı olmuştur. Teşekkür ederim, saygılarımla.

 

Konu ile ilgili faydalı linkler:
atolye.withgoogle.com
www.ceotudent.com