Reklamcılıkta İlk Senem Nasıl Geçti ve Neler Yaptım?

Yine tam olarak uykumu alamasam da güzel bir pazar gününe uyandığımı düşünerek oturdum klavyenin başına. Son iki finale girmeden önce geçirdiğim yaklaşık 8-9 aylık süreci değerlendirmek ve neler yaptığımı gözden geçirmek istedim. Şüphesiz ki benim için çok güzel bir sene oldu fakat süreçleri ve neler yaptığımı sizlerle de paylaşmak istedim.

Öncelikle Balıkesir Üniversite’ni bırakıp Konya’ya yeni geldiğim için ilk bir kaç ayım düzen kurmak ve nasıl bir yerde olduğumu görmek ile geçti diyebilirim. Eylül ve Ekim aylarını böylelikle geçirdim ve pek bir şey yaptığım söylenemez.

Microsoft XBox UNICUP FIFA 2017 Üniversite Organizatörlüğü

İlk hareketlenmem eskiden de ilgili olduğum espor sektöründen oluşan bir organizatörlük ile oldu. Kasım ayında eskiden Balıkesir Üniversitesi’nde kampüs sorumlusu olmam nedeniyle ve şuan o görevde kimsenin olmamasından dolayı gelen bir FIFA turnuva organizatörlüğü oldu. Microsoft XBox UNICUP FIFA 2017 için Balıkesir’e yol gözüktü. Bir günlük turnuva sürecini ve öncesinden ki hazırlıkları gerçekleştirdim. Benim için cidden güzel bir deneyim oldu, kendim FIFA oynamayan biri olmama rağmen çok eğlenceli güzel bir gün geçirdik katılımcılarla birlikte. Hem de eski üniversitem olduğu için biraz da hasret gidermiş olduk. Hemen o gün ile alakalı bir fotoğrafı sizlerle paylaşarak geçiyorum.

Gün içerisinde yaklaşık 40 kişiyi misafir ettik. Yaklaşık 10 saat süren etkinlikten sonra finalistler ile son fotoğraf. 

XBox

 

Microsoft Student Partner Başvuru Süreci

Turnuva etkinliğinden sonra Microsoft Student Partner başvurularına denk geldim. Benim için güzel bir fırsattı ve iletişimci olarak girmem zor olsa da bunu yapmam gerektiğini hissettim. Başvuruların son haftasında bir başvuru video çektim ve hayırlısıyla diyerek yolladım. Microsoft Student Partner sürecine tekrardan geleceğim fakat başvuru videomu şimdilik buraya koyuyorum.

Freelance Çalışma Süreci

Başvuru yaptıktan sonra ve sonuçları beklerken bir arkadaşımın tavsiyesiyle Bionluk üzerinde freelance olarak çalışma kararı aldım. Kendimi çok kaliteli bir  tasarımcı ya da çok kaliteli içerikler üreten biri olarak nitelendiremem ama bir sorun varsa ortada bunu çözmek üzere konuşabiliriz diye düşünüyorum. Yani çok büyük kurumsal firmaların olağanüstü işlerini yapmaya değil daha çok kendi müşteri portföyümün işlerini yapmaya başlamıştım. Ocak ayında başladığım bu serüvende güzel müşteriler ile çalıştım ve benim için güzel bir tecrübe oldu. Yaklaşık olarak bu işleri teslim sürecinde 200 civarı grafik, 20 civarı video içeriği ürettim. Belki de 50’den fazla ufak revizeler ile işlerimi teslim ettim. Yaptığım işleri portolyoma ekleyemedim daha fakat ufak bir listesini sizlere sunmam gerekirse;

1)AVM İç Ekran İnşaat Firma Intro
2)Girişimci İnsan Kaynakları Derneği / Yeni Nesil İK Zirvesi tanıtım videosu
3)Girişimci İnsan Kaynakları Derneği Kurumsal Kimlik
4)Gabby and Bella Youtube Channel 5 Intro ve Cover
5)EmlakLive Kullanıcı Anketi
6)Burhan Başoğlu 4 Farklı Logo Çalışması
7)Yapı Firması Kurumsal Kimlik
8)Bodrum’da olan otellerin komple verisini toplama ve listelenerek sunumu
9)Freecia Bakım Tanıtım Videosu
10)En Baba Etkinlik Tanıtım Videosu
11)Güvenlik Infografik Tasarımı #1 #2
12)Firma Özel Sunum Infografik Tasarımı #1 #2 #3
13)Tink Infografik Tasarımı
14)Logo Opener Video
15)Adnan Menderes Üniversitesi Festival Tanıtım Videosu
16)Eyfel Kulesi ve Vodafone Arena Infografik (Müşteri Ödevi)
17)Cafe Kurumsal Kimlik ve Mekan İçi Tanıtım Tasarımları
18)Vixson İç Çamaşır Infografik Tasarım
19)Ünal Et Lokantası Sosyal Medya Yönetimi
20)ArminA Game Center Genel Tasarım (Ayrı zamanlarda çeşitli işler)
21)Çelikbey Mobilya website

Aklımda olan ve sayabildiklerim bu kadar ve müşterilerimin güzelliğiyle tüm işlerimden sadece 1 tane kötü yorum alarak %95 olumlu yorum ile hala daha Bionluk üzerinden devam ediyorum. Bionluk profilim; https://bionluk.com/mysfclk

Microsoft Student Partner Süreci

Bu başlığın hayatımdaki yeri çok özel ve ayrı. Yukarıda videosunu paylaştığım başvuru sürecimin ardından bir gün güzel bir mail ile uyandım. Programa yapılan yüksek sayıda başvurudan seçilen 50 kişiye yakın grubun içerisindeydim. Bu benim için muhteşem bir haberdi çünkü orada olan tek iletişimci belki de bendim. O gün benim için muhteşemdi ve sabırsızlıkla 2 günlük Kick-Off için beklemeye başladım. Ocak ayının sonuna doğru Microsoft ofisinde Kick-Off için tüm MSP arkadaşlarımla bizi misafir ettiler. 2 günü çok güzel bir eğitimle ve güzel bir program ile geçirdik. Çok kaliteli ve iyi insanların bir arada toplandığı muazzam bir ortamdı. İnsan kaynaklarından, sunum yapmaya kadar bir çok konuda eğitimler verildi ve muhteşem bir boğaz yemeği ardından da güzel bir otel konaklamasıyla hayatımda büyük öneme ve değere sahip iki günü tamamlamış olduk. O çok değerli insanlarla geçirdiğim günleri anlatan videoyu da sizlerle paylaşarak MSP sürecinin başlangıcını yapmış olayım.

 

Kick-Off’tan sonra benim için yeni bir dönem başlamıştı. Artık yapmam gerekenler ve bu süreçte sorumluluklarım vardı. İlk olarak BİLMÖK şansıma olsa gerek bu sene bizim üniversitedeydi. Orada Karatay Üniversitesi’nde MSP olan arkadaşım Fatih ile birlikte MSP olarak bulunduk ve etkinlik boyunca gelen soruları cevaplamaya çalıştık. Bu süreçte Yeditepe Üniversitesi’nde MSP olan arkadaşım Dilan da BİLMÖK 2018 için kendi üniversitesini temsil için Konya’ya gelmişti. Güzel bir ekip ve güzel insanları Konya’da görmek ve onlarla güzel bir 3 gün geçirmek benim için mutluluk vericiydi. Dilanları her ne kadar uçağa son 10 dakikada yetiştirip bavullarını arkadan yollasam da BİLMÖK MSPler ile birlikte güzel ve eğlenceli geçmişti. Bu arada Dilanlar herkesi ikna ettiler ve 2018 BİLMÖK için Yeditepe Üniversitesi’ne zaferi getirdiler. BİLMÖK hatırası olarak saygıdeğer İbrahim Kıvanç hocamızla çekindiğimiz bir fotoğrafımızı da hemencecik buraya bırakıyorum.

 

BİLMÖK’ün ardından Imagine Cup süreci gelmişti bu süreçte MSP arkadaşlarımdan başvuranlar ve projelerini sunanlar oldu. Sonuçlar açıklandığından haberim olmadığım bir gün ise Dilan aradı ve o güzel haberi bana verdi. Dilan’ın ekibi bölge finalleri için Beyrut’a gitmeye hak kazanmışlardı. Aşırı derecede sevindiğim ve heyecanlandığım bir haber oldu bu benim için. Bu arada Dilan’ın babası Adnan Abi’nin bana İstanbul açısından verdiği destekleri ve hatta CVmi düzenlerken bile verdiği destekleri unutamam ve görürse buradan kendisine çok teşekkür ediyorum. Dilanlar Crystall Ball projesiyle Beyrut’ta finallerde sunum yapacaklardı. Beraberce Crystall Ball için intro, opener, website ve afiş gibi bazı çalışmaları yaptık. Beyrut’ta jüri ve katılımcıların büyük beğenisiyle karşılandılar. Fakat anlamadığımız bir şekilde finalden kazanan olarak ayrılanlar onlar olamadılar. Yine de büyük bir başarıya imza atmışlar, büyük bir beğeni toplamışlar ve müthiş bir projeyle geri dönmüşlerdi. Şuan Start-up olarak devam etmeyi planladıkları Crystall Ball sürecinde başarılar diliyorum tüm ekibe. Crystall Ball ekibinin introsunu da buraya bırakarak geçiyorum hemen;

 

Hemen hemen aynı döneme denk gelen çok değerli bir MSP arkadaşımın da Bu Gençlikte İş Var finali vardı. İlk başlarda sadece logo yaparak destek verebilsem de(Fatih Aksoy sevgilerimle logo mu da değiştirdiler :D) canı gönülden sürekli iletişimde olduğum ve Konya’da görmek için gün saydığım arkadaşlarımdan birisi. Bu Gençlikte İş Var finalinde sona kalan 5 ekip arasında yer alan SYL projesiyle ilk üç galibiyeti gelmese bile 1500 proje arasından oralara gelerek muhteşem bir başarı elde etti. Bu Gençlikte İş Var final sunumuna beraber hazırlanarak gecenin üçünde dördünde birbirimize söylediğimiz sevgi sözcükleri benim için çok keyifli bir tecrübeydi. Şimdi ise SYL projesinde İçerik ve Tanıtım Sorumlusu olarak görev yapmaya çalışıyorum. Tabi ki çalışıyorum diyorum çünkü Fatih bu projenin her yerinde en büyük rolü oynayan ve ufak ufak büyüterek getiren ve hayata geçirildiğinde adının anılması gereken tek kişi olduğunu düşünüyorum. Her şeye koşturuyor ve elinden geleni yapıyor. Umarım ki ilerleyen dönemlerde başarılı işlere beraber imza atarız ve SYL’i pazara sokabiliriz. Bunun için elimizden geleni yapacağız.

 

Okul Dönemi

Bunların yanı sıra okul hayatıma değinmeden de geçmek istemem. Kuzenim İbrahim Karagöz ile aynı bölümde okumam ve benden üst sınıf olmasının avantajıyla kısa sürede çok güzel arkadaşlarım oldu. İletişim Topluluğu’nda görev yapmaya başladım ve beraber güzel etkinliklere imza attık. İletişim Topluluğu olarak Kırmızı Reklam Ödülleri, Puck Global ve Plasenta Conversation Agency gibi reklam alanında önde gelen firmaları etkinliklerimizde misafir ettik. Ayrıca beraberce Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen Kampüste Reklam Var”13 etkinliğine katılım sağlamak için bir otobüs kaldırdık. Önceden de tanıdığım Espor topluluk yöneticisi arkadaşım Lale Tosun bu süreçte yine bana LoL harici oyunların yönetimini de kitleyerek bir güzellik yaptı. Tabi ben daha etkinlik yapmadım ama burası Vegas burada işler böyle yürür. Son olarak ise okul hayatımda bir ilki başararak 3.41 ortalama yaptım ilk dönem. Bu benim için uzun zamandır görmediğim notlardı ve sanırım aileme verebileceğim iyi bir haber niteliğindeydi. Çünkü benim gözümde her zaman okul ikinci planda ve yüksek ortalama için saatlerce ders çalışacağım bir yer değil. Yine de kendi adıma güzel bir başarıydı ve mutluluk vericiydi.

 

Google Online Dijital Pazarlama Giriş Sertifikası

Google Dijital Pazarlama üzerine online olarak eğitim vermeye başladı. Her ne kadar biraz Adwords reklamı gibi bir eğitim de olsa bir çok alanda giriş bilgisine sahip olabileceğiniz bir yer. Yaklaşık 86 derslik bir eğitim serisi var fakat bu dersler 3 ile 5 dakika arasında değişiklik gösteriyor. Yani boş vakitlerinizde ara ara izleyerek kolayca alınabilecek bir sertifika. Ben sizin hem dijital atölye linkini hem de sertifikamı örnek olması maksadıyla paylaşıyorum. dijitalatolye.withgoogle.com

 

Atlıkarınca Tasarım Ajansı Dönemi

Bir arkadaşımın vesilesiyle daha birinci sınıf olmama rağmen bir ajansa girmeyi başarabildim. Başlarda dijital medya editörü olarak başlasam da ajans başkanıyla görüşmem ve onun da anlayışlı karşılamasıyla yaklaşık 2 haftadır UI ve UX tasarım bölümüne geçtim. Daha 1.5 aylık tecrübem devam ediyor ve ajansta çok güzel bir ortam olduğunu ve alanında çok iyi işler çıkaran insanlarla olduğum için mutlu olduğumu paylaşmak isterim. Ajansımızın ekibini incelemek için atlikarinca.net adresinden inceleyebilirsiniz. Çok güzel tecrübeler edineceğimi düşündüğüm burada Allah nasip ederse uzun bir süre kalarak kendimi geliştirmeyi planlıyorum.

Ortaya Karışık

Son olarak üniversiten ve reklamcılıktan arkadaşlarımla güzel reklam filmleri çektik ve güzel görseller de hazırladık. Bunların hepsini sizinle paylaşamıyor olsam da bir kaç tanesini incelemeniz için https://www.youtube.com/channel/UCNNi5jH6WfUE2JRN91iDcPg kanalını inceleyebilirsiniz. Kendi sitemi de bu sene içerisinde açtım ve elimden geldiğince blog yazmaya çalışıyorum umarım güzel içerikler ile doldurabilirim. Daha aklıma gelmeyen ve çok güzel geçirdiğim bir sürü anım ve tecrübem var fakat genel olarak bir yılımın en kabataslak çerçevesini paylaşmak ve bu bloga 3 yıl sonra döndüğümde neler yaptığımı ve tasarımlarımın ne kadar kötü olduğunu hatırlayarak kendimi geliştirme konusunda neler yaptığımı değerlendirmek istiyorum. He bu arada ikinci dönem bir dersten devamsızlıktan kaldım artık o derse mezun olana kadar gitmem muhtemelen.

Son olarak bugüne kadar verdiğim kararlarda hep arkamda olan ve kendimi güçlü hissetmem de en önemli rolü oynayanın ailem olduğunu ve onların hakkını hiç bir zaman ödeyemeyeceğimi söylemek isterim. İyi ki varlar ve çok teşekkür ediyorum her şey için.