İYİ BİR SUNUM DOSYASININ OLMAZSA OLMAZLARI NELERDİR?

Girişimci misiniz? Geliştirici misiniz? Bir ürün projeniz ya da fikriniz mi var? O zaman ayağınızı rahat bir yere uzatın sizinle sunum dosyası hazırlamak üzerine ufak bir sohbet edelim. Öncelikle bu yazıyı kaleme almamın sebeplerinden birisi zaman zaman kaliteli ürünlerin yanlış veya yetersiz anlatımı yüzünden yatırım alamaması veya yatırım alsa da inovasyon hızının yavaş olmasıdır. Eğer bir projeyi piyasaya sokmak için yeterli bütçeniz yoksa ve bir yatırım arıyorsanız yatırımcıların sizi tercih etmesi için elinizde ya tamamen eşsiz bir proje olmalı ya da mevcut rakiplerinize ek olarak yeniliklerin entegre edildiği bir ürün olmalıdır. Net bir şekilde dile getirirsek, ortada oluşan bir soruna yeni bir çözüm üretmeniz gerekmektedir. Sonraki yazılarımda bu konuyu daha geniş bir formatta ele alacağım.

Şimdi her şeyiniz tamam, ekibiniz bomba gibi, proje için prototip bile ortaya çıktı. Fakat artık bir bütçeye ihtiyacınız var ve deli gibi yatırımcı arama sürecine girdiniz. Bu sürece hazırlıklı girmek ve süreci atlatırken sağlam adımlar ile ilerlemek istiyorsanız şüphesiz ki en önemlisi yapacağınız sunumlar olacaktır. Gittiğiniz her yatırımcı ikna olmak için hazır insanlardır fakat bunu nasıl başaracağınız tamamen sizlere bağlıdır. Biz PR, reklam yada pazarlama ile ilgili kişilerin yaptıkları da budur; insanları nasıl ikna edeceğimiz üzerinde sürekli fikirler geliştirmek. Ekibiniz de her zaman bir PR yada pazarlama ile ilgilenen bir insan olmayabilir ve çoğu zaman bu tarz görevler sizlerin üstüne düşer. Ben de sizleri bu dertlerden kurtarmak için serimin ilk yazısına şuan başlıyorum.

 • SEKTÖRDEKİ SORUN

Sunum dosyanızın giriş sayfasının ardından çözüm olarak sunacağınız ürünün yer aldığı sektördeki sorunu belirtmeniz iyi olacaktır. Bu şekilde sorun üzerine yoğunlaşmış ve ürününüzün gerekliliği konusunda ikna için ilk adımı atmış olursunuz. Şunu da belirtmeden geçmek istemem tabi ki; sorun kelimesi her zaman olumsuz bir durumu çağrıştırır fakat bir firma çok iyi kazanç sağladığı halde satışını arttırmak istiyorsa esasen bu sorun olarak nitelendirilmese de, öyle sayılmaktadır. Sorun anlayışınıza bu tarzda şekillendirebilirsiniz.

 • HEDEF KİTLE ANALİZİ(TÜKETİCİ ANALİZİ)

Yatırımcıların en çok önem verdiği kısımlardan biri hedef kitlenizin analizidir. Bunun sebebi yatırımcı ile kitlenizin uyuşup, uyuşmadığı ve kitlenin potansiyelinden alınabilecek geri dönüşümdür. Bu sebeple hedef kitlenizi belirlerken kesinlikle realist analizler yapın. Yaş aralığınız örnek olarak 10-65 olabilir bunu yazabilirsiniz fakat bunu yazdıktan hemen sonra yoğunlaştığınız yaş aralarını kısaltarak 17-25 olarak ekleyin. Eğer projeniz ciddi manada geniş bir yaş aralığına ait ise bu aralıkta bulunan müşteri potansiyeline sahip insanlarla alakalı açıklamalara yer verin ve araştırmalarınızı da ekleyin. Hedef kitle analizi kısmına yer vermekten kaçmayın gerekirse resmi istatistik değerlerinin özetini paylaşın(gerekliyse Ek dosyası olarak dosya haricine ekleyin). Bu kısıma ek olarak hedef kitlenizi oluşturan kullanıcılardan topladığınız anket istatistiklerinizi de ekleyebilirsiniz.

 • BEKLENEN DEĞİŞİM

Bu bölüm her ne kadar bir ürünün reklam çalışması için kullanılsa da bir ürünün sunum dosyasına da eklenebilir. Bu kapsamda bahsetmeniz gereken içeriğe örnek vermek gerekirse: Ürün kullanıcıya ulaştıktan sonra kullanıcıdan beklenen değişim yada sektörde beklenen değişimdir. Eğer bir sosyal medya ortaya koyuyorsanız kullanıcılarınızın sosyal medya üzerindeki kullanım şekilleri, sosyal medyanızın sektör üzerindeki şekillenmesi vb. konuları örnek gösterebiliriz.

 • SEKTÖR(PAZAR) VE DURUM ANALİZİ

Evet şimdi kemerleri bağlama vakti çünkü can alıcı noktalardan birine geldik diyebiliriz. Ürününüzü pazar değerini, pazar büyüklüğünü, mevcut kullanıcı sayısını, son dönemde gerçekleşen büyük yatırımları ve tüm bunların etrafında dönen benzer ürünlerin pazardaki konumunu paylaşacağınız bölümdür. Durum analizi kısmını biraz açmamız gerekirse; rakipleriniz, rakiplerinizin durumları, sizin mevcut durumunuz ve rakipleriniz karşısındaki avantajlarınızdan bahsedebilirsiniz. Rakip analizi yaparken pastalarından pay böleceğiniz kişileri esas almalısınız ve bunlar hakkında bilgiler verirken kendi ürününüzün bu konudaki yaklaşımını da eklemek yararınıza olacaktır.

 • MİSYON, VİZYON VE ÜRÜN-HİZMET TANIMI

Başlıkta bahsettiğim kavramlar ayrı üst başlıklar ile yazılacak olsalar da tek bir başlık altında sizlere anlatmak istedim. İlk 4 maddede ürünün avantajlarından, mevcut konumundan ve gerekliliğinden bahsettik. Artık ürünü ortaya koyma vakti geldi. Şimdi ürünün ortaya çıkarırken üstlendiğimiz görev, ileride kendimizi gördüğümüz yer ve ürünümüzün ne olduğuyla alakalı soruları cevaplamamız gerekecek. Bu soruları cevaplarken Cüneyt Arkın gibi 1 ok ile 4 hedef vurmaya çalışmayın. Başarılabilir hedefler, gerçekleştirilebilir görevler ile kendinizi tanıtın. Ürün ve hizmetinizden bahsederken net bir yaklaşım ile anlatın. Ürünün özelliklerinden, işlevlerinden ve kullanımından bahsetmeniz ve ürünü iyi bir şekilde tanımlamanız gerekmektedir.

 • SWOT VE PEST ANALİZLERİ

Swot Analizi: Ürünün güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsat ve tehditlerini ele alan analizdir. Örnek vermek gerekirse: Sektöründe büyük bir pazar açığının olması güçlü bir yöndür. Bütçe olmaması ise zayıf yöndür.
Pest Analizi: Ürünün politik, ekonomik, sosyal ve teknolojik etkiler açısından analizidir. Örnek vermek gerekirse: Ürün hakkında kanun, para kaynağı, toplumsal değerler, alternatif teknolojiler.

Yukarıda tanımlarını yaptığım analizlerde eğer güçlü yönleriniz ağır basıyorsa zayıf yönleriniz ile birlikte ufak bir infografik ile sunum dosyanıza eklemeniz faydanıza olacaktır.

 • PAZAR STRATEJİSİ

Artık olayın pazarlama ve PR kısmına geldik diyebiliriz. Ürünü bir pazara sokacaksınız ve bunun için bir planınız olmalı. Hedefinizde ikna edilmesi gereken potansiyel kullanıcılar ve alternatif olarak sizleri seçmesi gereken mevcut kullanıcılar var. Bunları ikna etme yollarınızın güçlü olmasına oranla da ikna olmaya hazır bir yatırımcı bulunuyor. Bu alanda ürünü pazara hangi kanaldan sokacağınızı(Bir ilaç ise hastane ve eczaneler vb.) ve hangi mecralar aracılığı ile kullanıcıya tanıtacağınız bahsetmelisiniz. Bu başlık altında mecra üzerindeki çalışmaların ana başlıklarını yazmanız yeterli olacaktır. Çünkü bir alt başlık olarak “İletişim Stratejileri” bizi beklemekte.

 • İLETİŞİM STRATEJİLERİ

İletişim dediğimiz zaman bugün aklınıza sınırsız alternatif gelebilir. Reklam, PR, pazarlama vb. tüm kavramlar iletişimin çatısı altında toplanmıştır. İletişim Stratejilerinden bahsederken de reklam çalışmalarınızdan, PR planlarınızdan ve pazarlama yollarınızdan bahsetmelisiniz. TV üzerinden bir reklam , sosyal medyada bir viral video, promosyon ürün ile tanıtım gibi iletişim planlarınızı burada detaylarıyla verebilirsiniz. Örnek: Bir ilaç satıyorsunuz ve TV reklamı çekeceksiniz. Buradan yazmanız gereken bu reklam izleyecek kitlenin hangi zaman diliminde televizyon başında olduğu ve neyi izledikleri ile alakalı bilgi olabilir. PR çalışması yapacaksanız konsept ve slogan belirleyip bunun üzerinden detaylandırmak olabilir. Bu detayları verirken istatistik, anket sonucu vb. argümanları da kullanabilirsiniz.

 • KAZANÇ MODÜLÜ

Her ürün al gülüm ver gülüm mantığı ile sağlanan bir kazanç modülüne sahip olmayabilir. Özellikle sanal üzerine yapılan yatırımlarda kullanıcı size parayı getirir ve siz bu parayı belirli araçlar ile kazanırsınız. Kazanç sisteminizden kesinlikle detaylı bir şekilde bahsedin. Gerekirse rakamlar ile örneklendirmeler yapın ve yine bu rakamlar üzerinden planlamalar sunun. Kazanç modülü sağlam oturmamış bir proje yatırımcının gözünde her zaman geride kalacaktır ve tercih edilme oranınızı düşürecektir.

 • BÜTÇELEME

Tüm sunum içerisinde bahsettiğiniz ürün maliyeti, reklam maliyetleri, organizasyon çalışmaları ve tüm planlarımız ile alakalı bütçeleme bilgilerini burada bir tablo ile sunabilirsiniz. Tabloyu sunarken eğer reklam çalışması ile alakalı bir bütçelemeniz varsa tabloda aylara göre ayrımlarda bulunun ve hangi aylar içerisinde çalışmaları yapılacağı, hangi aylarda TV, hangi aylarda açık hava, hangi aylarda gazete gibi mecraların kullanılacağı ile alakalı tabloda belirtmelerde bulununuz.

————————————————————-

Genel hatlarıyla sizlere bir sunum dosyasında yer alması gereken bileşenlerden bahsettim. Yukarıda sizlere sunduğum sıra ve bileşenlerin varlığı ürünün çeşidine göre farklılık gösterebilir. Ürün için ihtiyaç olmayan maddeler çıkarılabilir veya yer değişikliği yapılabilir. Şimdi biraz da size artı kazandıracak ve imajınızı yükseltecek bir kaç maddeden söz etmek istiyorum.

 • Markanızın logosunu kesinlikle sunum içerisine yerleştirmekten korkmayın.
 • Sunum görselliğine dikkat edin, renkleri ürününüze uygun olarak kullanın. Rahat okunur ve göz yormayan renkler kullanmaya dikkat edin.
 • İstatistik, bilgilendirici akış yada yıllık planlamalarda mümkünse infografik tasarımlar kullanın. Daha estetik ve profesyonel bir görünüm kazanırsınız.
 • Giriş kapağınızda kendiniz ile ilgili bilgiyi sunmayı unutmayın, kapanışta ise teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.
 • Mümkünse reklam, PR ve promosyon gibi çalışmalarınızı bir taslağa oturtup örneklendirin. Görsel tasarımlar ile gazeteye reklam tasarımınızı, bardak üstüne logonuzu koymak gibi.
 • Bu kadar görsellikten bahsetmişken kesinlikle karmaşık görsel yoğunluk ile sunumu boğmayın. Fresh ve geniş olmasına özen gösterin. Sayfa sayısının bir kaç fazla olmasının zararı yok.

Yazımı gece 03:00 gibi bitirdiğimi göz önüne alırsak atladığım noktalar ve yazım hatalarım için üşemeden okuyan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Blog içeriğime bu tarz yazılar ile devam etmeyi düşünüyorum. Düşünce ve yorumlarınızı benimle paylaşırsanız ilerleyişime katkı sağlarsanız. Sizlerle tekrar buluşmak dileğiyle, teşekkürlerimi sunarım.