İYİ BİR CV NASIL OLMALIDIR?

Tekrardan burada bir yazı yazarken kendimi buluyor olmam kendi açımdan sevindirici. Yaklaşık 4-5 aylık süreçte çalıştığım için içerik yazma fırsatı bulamadım. Umarım bundan sonra sık sık yazabilirim.

Öncelikle “CV neden iyi olmalıdır?” konusuna değinmek isterim. Bu belki lafız olarak ağır olsa bile bana göre herkes kendinin pazarlamacısıdır. Bugüne kadar yaptıklarımız, eğitimlerimiz, uğraşlarımız ve tecrübelerimiz… Hepsi hayatımızda istediğimizi elde etmek için yaptıklarımız. İstediğimizi elde etmek için de iyi bir profil çizerek ilerlememiz gerektiğini düşünürüz. Bu istekler kimine göre iyi bir iş, kimine göre mutluluk, kimine göre huzur vb. yüzlerce çeşitlilik gösterebilecek şeylerdir. Şimdi herkesin kendi pazarlamacısı olduğu denkleme dönelim. Herkes bir eğitim düzeninde okudu. İyi yerlerde devam etmek için çalıştı, çabaladı ve kazandı. Sonra yine iyi notlarla mezun olmak için çalıştı, çabaladı ve üniversiteden ayrılırken arkalarında bıraktıklarıyla, kucaklaştıkları bir profil kazandı. Peki bunu ne için yaptı? Yukarıda bahsettiğim istekler listesine yazdığı maddelerin üstünü tek tek çizebilmek için. Sonuç ne oldu peki? Herkes yetenekli olduğu ve yatkın olduğu alanlara dağıldılar ve bunu kendilerinin pazarlamacısı olarak yaptılar. Pazarlamacı olarak kendilerine yön verdiler(okul, eğitim, gelişim), hedef kitleye yönelik çalıştılar(hedeflenen meslek ve iş alanları), onları memnun edecek argümanlarla gittiler(yüksek ortalama, portfolyo) vb. birçok şey. İşte bu pazarlamayı geçmişteki tüm yatırımlar ile birlikte yapacağınız en önemli adımlardan biri de CV’niz olacaktır. Ben iş kariyerini CV’imi sunacağım bir yer noktasında tamamlamış(bir kurumda çalışmayı düşünmeyen) biri olarak yine de yer aldığım bazı noktalarda ihtiyacım olduğundan dolayı kendi CV’imi güncellerken adım adım bir yazı yazıp sizlerle paylaşmak istedim. Hadi şimdi adım adım CV’imizi hazırlayalım.

İçerik Hazırlama

CV hazırlamaya başlamadan önce CV’nin ana kurallarını bilmek ve buna göre CV’niz içerisinde yer alacak olan bilgileri belirlemek size faydalı olacaktır. Eğer bir tasarımcıysanız CV’inizin tasarımını kendinize göre şekillendirebilirsiniz ve bu şekilde daha dikkat çekici bir CV’ye sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra CV’de dikkat etmeniz gereken paragraflarca yazı olmaması ve 2 sayfanın üstüne mümkün mertebe çıkılmaması olacaktır. Kendiniz hakkında neredeyse tüm bilgiyi verirken bunu en net şekilde ifade etmeniz gerekecektir. Bu sebeple cümleleri kurarken ve kendinizden bahsederken bazı temizlikler yapmalısınız. İçerik olarak fotoğraf, kişisel bilgiler, deneyimler, ilgi alanları, tecrübeler, sertifikalar, referanslar, eğitim, kariyer hedefi vb. bilgiler yer almalıdır. Bu bilgileri doldururken yapamadığınız şeylerden ve orta karar cümlelerden kaçının. Her zaman net ve sizlerden karşıya olumlu yansıyacak cümleler kullanmaya çalışın. Eğer içeriğimizi hazırladıysak şimdi sırasıyla bu bilgileri vermeye başlayabiliriz.

Kendi çalışmam: Ben yoğunluklu olarak grafik alanında hizmet verdiğim ve odaklandığım alt alan arayüz tasarımı olduğu için CV’imi şekillendirirken bir arayüz tasarımı havasında yapmayı planladım. Bunun için de tek sayfa bir site tasarımında ait olan materyal ve düzeni kullanmaya çalışacağım. Bu arada şunu da belirtmek isterim ki ben CV kullanımımı çoğunlukla dijital alanlarda yapacağım için tasarımımı buna göre şekillendireceğim.

 

Ben Kimim?

CV’inizin en başında yer alması gereken şey tabi ki de büyük olmasından fazla kaçınmayacağınız isminiz ve isminizin sağında, solunda, altında veya üstünde bir fotoğrafınız. Fotoğraf konusu her ne kadar kesin kural olarak gözükmese de fotoğraf her zaman size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu sebeple yataktaki fotoğrafınızdan ziyade pozitif enerji verebileceğiniz bir fotoğrafı kullanmanızı tavsiye ederim.

Kendi Çalışmam: Daha önceden internette görüp beğendiğim bir tasarımın benzerini ben sadece başlık alanında kullanmak istedim. Bunun sebebi ise bahsettiğim gibi tek sayfa bir site tasarımına benzer bir çalışma olacaksa buna uyacağını düşündüğüm için. Gördüğünüz çizgiler tüm tasarım boyunca devam edecek bunun sebebi ise arayüzde kullanılan 12’li Grid sisteminin bir yansımanın gösteren ince bir detay olmasından dolayı.

 

Kişisel Bilgiler

Merhaba dedikten sonra yaş, ikamet edilen yer, ehliyet, askerlik durumu vb. sizi arayan kişinin bazı ana kriterlerine(askerlik, ikametgah ve ehliyet) uyup uymadığınızı görebileceği bir kısım diyebiliriz. Kendiniz hakkında bu bilgileri vererek CV’ye başlangıç yapabilirsiniz.

Kendi Çalışmam: Yukarıda bahsedilen düzende düz bir şekilde bu bilgileri sundum.

 

Deneyimler

Çalıştığınız yerler, bulunduğunuz projeler ve iş alanı hakkında edindiğiniz deneyimleri listeleyeceğiniz kısım olacaktır. Bu kısımda ve diğer kronolojik listelemelerin yer aldığı kısımlarda kronolojik sırayı tersten yapmanız gerektiğini unutmayın. Yani en son yaptığınız şey en üstte olması gerekmektedir. Dilerseniz burada kazandığınız deneyimi kısa cümleler ile açıklayabilir ve pozisyonunuzu net olarak anlatabilirsiniz.

Kendi çalışmam: Ben bu kısımda çalıştığım yerlerin yanında bulunduğum projeler ve yaptığım ek işleri de deneyimlerime ekledim. Bunların sebebi ise dolaylı yoldan da olsa iş alanımla alakalı olarak bana referans olabilecek tecrübeler ve insanlar kazandırmış olmasıdır.

 

Referanslar

Referanslar bazen yanlış anlaşılarak sadece iş hayatında var olan patronlar veya yüksek mevkide görev yapan kişiler olarak anlaşılabiliyor. Fakat durum böyle değil, siz referans eklerken okuldaki bir eğitimcinizi veya staj yaptığınız yerde bir iş arkadaşınızı da ekleyebilirsiniz. Referanslar genelde sizlerin ekip uyumu, iş ortamı uyumu vb. kişisel özelliklerinize de referans olacak kişilerdir. Bu sebeple buraya yazacağınız kişilerin sizi sadece iş olarak değil karakteristik özelliklerinizi de bilen kişiler olmasını tercih edebilirsiniz.

Kendi Çalışmam: Açıkcası ben bir firmaya veya benzeri bir kuruma CV göndermeyeceğim için burayı göstermek için doldurdum. Bu sebeple SYL projesiyle Bu Gençlikte İş Var Finalisti olan arkadaşım ve aynı zamanda projedeki ekip arkadaşım olan Fatih’i ve bana arayüz tasarımını öğreten, öncülük eden üstadım Serkan’ı eklemek istedim. Bunun yanında tabi ki freelance olarak yaptığım bir çok müşterinin yorumunu.

 

Eğitim ve Sertifikalar

İş ilanlarında sık sık görürsünüz ki üniversiteden a,b ve c bölümlerinin birinden mezun vb. tabirlerle aranan kriterlere yazarlar. Bu bölümde bu soruların cevaplarını rahatça verebilirsiniz. Mezun olduğunuz ve okuduğunuz lise, üniversite, bölüm, mezuniyet yılı ve ortalamanız gibi detayları da aynı şekilde bu bölümde paylaşabilirsiniz. Sertifikalar ise sizlerin hangi alanlarda ek olarak uğraş gösterdiğinizi ve yeterli olma düzeyinde gelişim gösterdiğinizi gösterir. Sertifikanızı paylaşırken aldığınız kurumu, yılı, sertifika numarasını vb. bilgileri paylaşabilirsiniz.

Kendi Çalışmam: Kendi çalışmamda ortalama puanını vermek ilk seneden gereksiz olması sebebiyle belirtmedim. Diğer bilgileri ise yukarıda belirttiğim şekilde yazdım.

Beceriler ve Yetenekler

En önemli kısımlardan birine daha gelmiş bulunuyoruz. Burayı çok farklı kullanan insanlar gördüm ve hepsinin de doğru kullandığını söyleyebilirim. Bana göre ekip çalışmasında başarılı olmak bile bir beceridir. Fakat burayı doldururken tüm bunları yazarsak kalabalığın arasında değerli taşlar kaybolacaktır. Bu sebeple daha çok iş alanınıza yönelik olan ve karşılığı dolu olacak bir beceri sayfası oluşturmaya çalışın.

Kendi Çalışmam: Ben çalışmamı ortaya koyarken normalin(yıl/tecrübe bazlı) dışında bir şey yapmaya çalışarak ikiye böldüm. Bunu yaparken de alanımda kullanılan ünvanları kullanarak kuvvetli ve amatör düzeyde olanları ayırmaya çalıştım.

 

Kariyer Planı ve Kişisel Özellikler

Düz metin olarak yazılacağı için dikkat edilmesi gereken bölümlerden biridir. Burada cümlelerinizi net kurmanız gerekmektedir ve gereksiz bilgilerden uzak durulmalıdır. Mesela hobilerinizden bahsetmek istiyorsanız bunun satırlarca tutmayın tek cümlede gerekirse virgül kullanarak anlatın. Kendi karakteristik özelliklerinizden bahsederken korkmadan bahsedin. Eğer soğuk bir yapınız varsa soğuk biriyimdir diyebilirsiniz. Kariyer hedefinizi koyarken hayal ve hedef arasındaki çizgiyi koruyarak yazın. Burası diğerlerine göre uzun bir metin olacağından dolayı yazım ve imla hatalarına lütfen dikkat edin.

Kendi Çalışmam: Burayı yazarken bir firmaya herhangi bir pozisyon için başvurmadığımdan dolayı hedefimi biraz daha geniş tuttum. Eğer bir pozisyon için başvuruyorsanız bu pozisyona özgü bir kariyer hedefi yazmanız daha makul olacaktır. Kişisel özellikler kısmında ise ağırlıklı olarak kişisel özelliklerimden bahsetmeye çalıştım.

 

İletişim Bilgileri

Başta belirtmek isterim ki bu kısım benim çalışmam da konsept gereği benim CV’imde en altta yer alsa da bu kısmı en üstte veya genel bilgiler kısmının yakınına ekleyebilirsiniz.

Kendi Çalışmam: Merhaba ile başladığım için “Teşekkür Ederim” gibi bir ibare ile bitirmek istediğim bir alanın altına iletişim bilgilerimi ekledim. İletişim bilgilerinin burada olmasının sebebi ise bir arayüz  mantığı ile footer görevi üstlenmesini istedim. Footer içeriği olarak da genel olarak tercih edilen iletişim bilgilerini ekledim.

 

Ek Bilgiler, Özet

Yukarıda madde madde anlattıklarımın yanı sıra CV’inizin kendine özgü bir şey olduğunu unutmayın. Bu sizin bir özetiniz ve karşı tarafa sizi yansıtacak olan şey. Bu sebeple her ne kadar bazı kalıplar olsa da kendinizi gördüğünüz ve kendinizden ne eksik ne de fazla olduğunu düşündüğünüz şeylerle CV’inizi doldurmayın.

Anlattıklarımın yanında dikkat etmeniz gerekenleri listelemek gerekirse;

  • Yazım ve imla kurallarına dikkat edin.
  • Gereksiz ve olumsuz bilgi vermekten kaçının.
  • Fotoğraf kullanma imkanınız varsa mutlaka kullanın.
  • İfadelerinizde net olun ve tekrarlardan kaçınmaya çalışın.
  • CV’inizi kabartmayın, ne ise onu yazın ki iş hayatında sıkıntı yaşamayın.
  • Kronolojik listelemeleri tersine doğru yapın.
  • Okunabilir boyutlarda ve fontlarda yazmaya çalışın.

 

Sonuç